Teacher Excellence nomination form (elementary, middle/junior high, and high school levels.)

MTEEA Teacher Excellence Winners

  • 1963 Floyd Huffman, Redwood Falls
  • 1964 Jim Clinger, Minneapolis
  • 1965 Bill Grefe, Anoka
  • 1966 Art Johnson, St. Cloud
  • 1967 Ted Welander, Bagley
  • 1968 John Jacobi, Minneapolis
  • 1969
  • 1970 Harry Padelford, Roseville
  • 1971 Al Cuthbert, St. Paul
  • 1972 Jim Nygaard, Mounds View
  • 1973 Louis Fillippi, Little Falls
  • 1974 Michael Lund, Minneapolis
  • 1975 Ed Barski, Stillwater
  • 1976 Larry Krueger, Bloomington
  • 1977 Don Miller, Coon Rapids
  • 1978 Thure “Bud” Erickson, Fridley
  • 1979 Tom Stienke, Little Falls
  • 1980 Sylvan Thiesse, Mankato
  • 1981 Mike Simacek, Hastings
  • 1982 Jack Holmberg, St. Louis Park
  • 1983 Don Siems, Waseca
  • 1984 Clyde Newton, Faribault
  • 1985 John Mitchell, Chaska
  • 1986 Marlin Meyer, Waconia and Don Thiesse, Winona
  • 1987 Vern Fredeen, Robbinsdale
  • 1988 Jeff Grimmer DTE, Mankato
  • 1989 Tom Gleason, Burnsville
  • 1990 Lloyd Grandprey, Richfield
  • 1991 Carl Pellin, Burnsville
  • 1992 Dick Freeburg, Burnsville
  • 1993 Jim Moon DTE, Minnetonka
  • 1994 Dick Klassen, Roseville
  • 1995 Bruce Barnes, Bloomington
  • 1996 Gary Gronquist, Hastings
  • 1997 Chip Nelson, Anoka
  • 1998 Mike Durbahn, Mankato Senior
  • 1998 Keith Anderson DTE, Chippewa Middle
  • 1999 John Anderson, Minnetonka Senior
  • 1999 Orin Holtan, Burnsville Middle
  • 2001 Joe Baker, Brainerd Senior
  • 2001 Harold Goeden, Waseca Middle
  • 2002 Geoff Olinyk, Champlin Park Senior
  • 2002 Mark Gable, Osseo Junior
  • 2003 Juris Terauds, Minnetonka Senior
  • 2003 Eric Waldoch, Jackson Middle
  • 2004 David Davenport, Hastings Senior
  • 2004 Robert Koppes, Bloomington Middle
  • 2005 Bob Zimmerman, Champlin Park Senior
  • 2005 Dan Lundborg, Northdale Middle
  • 2006 Steve Ullrich, Lakeville South Senior
  • 2006 Goeff Law, Fred Moore Middle
  • 2007 Mike Livieri, Armstrong Senior
  • 2007 Dave Wolfe, South St. Paul Middle
  • 2008 Joel Ellinghuysen, DTE Lewiston-Altura Senior
  • 2008 Brad DeKanick, Sandburg Middle
  • 2009 Pete Crawford, Centennial Senior
  • 2009 Brad Jans, Orono Middle
  • 2010 Mike Sandell, Chisago Lakes Senior
  • 2010 Joel Ellinghuysen, DTE Lewiston-Altura Middle
  • 2011 Tim Nestrud, Blaine Senior
  • 2011 TJ Hendrickson, Shakopee Junior
  • 2012 Jay Nix, South St. Paul Senior
  • 2012 Dan Picha, Anoka Middle
  • 2013 Peggy Finnegan - Roseville Senior
  • 2014 Paul Wiehe - Centennial Middle
  • 2014 Mark Lockhart - Cleveland High
  • 2015 Mark Vonder Haar - Orono Senior
  • 2016 Paul Keeney - Anoka Middle
  • 2016 Ryan Dewey - Chisago Lakes Senior